:.:MMK:.:Malpera Mûzîka Kurdî - Kürtçe M
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

:.:MMK:.:Malpera Mûzîka Kurdî - Kürtçe M

:.:MMK:.:Malpera Mûzîka Kurdî - Kürtçe Müzik Sitesi: :.:::.:

AnasayfaKapıLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Yasaklı bir dilin kurbanı oldum bende..

YazarMesaj
XEWNASEW
Admin
XEWNASEW

Yasaklı bir dilin kurbanı oldum bende.. Empty
MesajKonu: Yasaklı bir dilin kurbanı oldum bende..   Yasaklı bir dilin kurbanı oldum bende.. EmptyPerş. Eyl. 03, 2009 12:29 pm

YasakLı Bir DiLin Kurbanı Olamam ki…
Herşey ben 8 yaşındayken başladı..Anneanne’min farklı bir diL konustığunu duyduğumda.Kendi annesiyle telefonda konuşuyordu ve bende onu yanına oturmuş dinLiyordum.Bu dil bana okadar tanıdıktı ki; onu her duyduğumda içim kıpır kıpır oluyor heyecanlanıyordum.Bazı kelimeler hiç de yabancı değildi..Ananemin Türkçesi bozuktur..Ve ben tam hatırlamasamda bana 4-5 yaşlarındayken ‘Kuro-Lawo’ diye sesleniyordu.Ama o senelerden sonra o sözler evde kullanılmamaya başlandı.Biri evde Kürtçe konuşunda ananem tarafından azarlanıyordu..Peki neydi bunun sebebi? Her fırsatta sormama rağmen aşırı bir tepki alıyor ve susturuluyordum..Babam bazen bana Kürtçe kelimeleri kağıda yazıp öğretiyordu..
Bir gün ananem bu kağıdı gördü. Ve bana ‘Bir daha böyle bir şey görürsem seni silerim’ dedi.Önce anlamamıştım ama öğrenicektim..Bir gün ananemin babama ‘bir daha bu çocuğa Kürtçe öğretme,oralarda mı yaşadı neyine onun Kürtçe’ dediğini duydum.Babamda aldırış etmeden ‘Sen Türkçeyi Öğrendinde ne oldu daye?Biz tîrkiz demeye başladın’ dedi.Ananem bu lafa çok sinirlenmişti ve evde sıkı yönetim ilan etti.Artık Kürtçe tek bir kelime konuşmak yasaktı.Ama ben onun inadına Şivan Perwer’in kasedindeki Peşmerge adlı türküyü ezberleyip söylemeye başladım.Bunun için öz dayımdan çok kötü dayak yedim..Ama artık her şeyi anLıyordum..Neden Konuşmıyayım diyordum ana dilimi.İnadına ben kürdüm diyodum..Bir gün Diyarbekir’den amcam MıLe Hesen geLdi.Onu çok severdim..Çünkü bana Kürt Marşını o öğretmişti.Gelirken bana bir kürt bayrağı ve poşu getirmişti.Odama astım Annem böyle şeylere ne kızardı ne de karışırdı.Ama ananem tam bir kürt düşmanıydı..O bayrağı gördüğü gibi sobaya attı..O gece ağlamaktan uyuyamamıştım..Yediğim dayağın haddi hesabı yoktu.Babamda karışmıyordu artık.Ama o gece bir karara vardım..Ve artık ‘Kine em’ deme zamanı gelmişti..
Ve artık aklım her şeye eriyordu..Artık bu baskıdan kurtulmanın zamanı gelmişti.Bir gün bavulumu topladığım gibi istanbula kaçtım.Orda DTP gençlik kollarına girdim.Yaklaşık bir yıl orda kaldım.Mezopotamya kültür derneğinde çalışıyordum.İstediğim her şey gerçekleşmiş ve özgürce dilimi kullanabiliyordum ve 18 yaşında reşittim artık.Aileme geri döndüm.Hala bazı münakaşalar olsa da artık fazLa bir baskı yapamıyorlar..Bu olaylar sadece bir kaçı..Daha neler neler var ama..Buralara sığmaz..

Şu anda 18 yaşındayım ve bizzat kendim yaşadığım hayatımdan alıntılardır..
https://xewnasew.yetkin-forum.com

Yasaklı bir dilin kurbanı oldum bende..
1 sayfadaki 1 sayfası